Spotkanie z dietetykiem

W dniu 25.11.2022 r. naszą szkołę odwiedziła Pani dietetyk- Paulina Podlasek. Prelekcja zorganizowana została dla klas 1-8, z podziałem na grupy. Tematyka obejmowała zasady prawidłowego odżywiania się oraz prowadzenie zdrowego stylu życia.
Głównym celem spotkania było uświadomienie uczniom jaki wpływ na ich rozwój ma nieodpowiednia dieta, która może prowadzić do otyłości czy innych poważnych chorób. W obecnych czasach zauważamy tendencję do sięgania po chipsy, napoje gazowane z dużą ilością cukru, fast- foody czy słodycze.
Podczas prelekcji dowiedzieliśmy się jak może wyglądać prawidłowe śniadanie, obiad czy kolacja, jakie powinno zawierać proporcje i składniki. W sposób przystępny zostały przedstawione podstawowe zasady zdrowego żywienia, np.:
- Należy spożywać przynajmniej 3 podstawowe posiłki dziennie.
- Różnorodność posiłków.
- Ważną informacją było, że żadne suplementy dietetyczne nie mogą zastąpić dobrze zbilansowanej diety
- Spożywanie w odpowiedniej ilości wody, proporcjonalnie do masy ciała.
- Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców.
- Unikanie nadmiaru soli.
Należy pamiętać, że bardzo ważna jest również codzienna aktywność fizyczna.
Bardzo dziękujemy za spotkanie.

Szanowni Rodzice,

Przychodzi nam się zmierzyć z nowym zagrożeniem, które może wpłynąć na zdrowie naszych dzieci. Mowa o napojach energetyzujących, któresą ogólnodostępne i coraz częściej spożywane. Jak twierdzą naukowcy jest to zjawisko równie powszechne jak i bardzo niepokojące, podobnie jak alkohol czy papierosy, nie są odpowiednie dla młodych ludzi, tym bardziej dzieci.

W skład napojów energetyzujących wchodzi między innymi:

• kofeina,
  • tauryna,
  • inozytol,
  • cukry proste.

Jedna puszka odpowiada 6 filiżankom kawy i to mocnej.

Często dorośli nie zdają sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych spożywania napojów energetycznych. Produkty te mają za zadanie działać pobudzająco, likwidować uczucie zmęczenia. Przedawkowane - mogą wywoływać niepokój, nadpobudliwość, rozdrażnienie, bóle głowy, arytmię serca, zaburzenia snu, drżenie rąk, odwodnienie, halucynacje, a nawet zatrzymać akcję serca. Zwiększają produkcję hormonu stresu w naszym ciele. Dzieci z natury są bardzo energiczne i radosne, dlatego nie muszą dodatkowo pobudzać swojego organizmu do działania, a tym bardziej czynić tego za pomocą środków tak niebezpiecznych.

W obecnych czasach nastała moda wśród uczniów na wspomaganie się „energetykami” w czasie nauki, przed klasówkami czy testami. Coraz więcej młodych łączy też napoje energetyzujące z innymi używkami albo napojami typu cola, co wzmaga ich negatywne dla zdrowia działanie. Wysokie spożycie kofeiny może doprowadzić do uszkodzenia rozwijającej się wątroby, która nie potrafi jeszcze skutecznie rozłożyć tej substancji, ani szybko oczyścić z niej organizmu.

Dzieci i młodzież spożywające napoje z dużą zawartością kofeiny i tauryny mogą w przyszłości chorować z powodu: otyłości, próchnicy, zaburzeń psychicznych, choroby wieńcowej, zaburzeń neuronalnych, przedwczesnego starzenia, osteoporozy, nerwic.

Tego typu produkty nie dodają nam skrzydeł. Pamiętajmy, że  tylko zdrowa energia wpływa na korzyść rozwoju Państwa dziecka.

Bardzo prosimy o prowadzenie rozmów edukacyjnych związanych z zagrożeniami jakie niosą używki oraz napoje energetyzujące.

Patrycja Czapla