WARSZTATY PT. "PROFILAKTYKA ALKOHOLU NARKOTYKÓW I SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH".

W ubiegłym tygodniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach warsztatowych z zakresu profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych: alkohol, papierosy, e-papierosy, narkotyki w których wzięli udział uczniowie klas 4-6.

Prowadząca Pani Kladia Żuklińska- Borowy poruszyła  tematy związane z wartościami, skutecznymi sposobami radzenia sobie ze stresem oraz konsekwencjami niezdrowych zachowań.

Podczas warsztatów dzieci brały udział w różnorodnych aktywnościach. Wypełniły ankiety dotyczące radzenia sobie ze stresem, co pozwoliło na zrozumienie ich perspektywy i poziomu świadomości na ten temat. Pracując w grupach, odgrywały scenki edukacyjne, uczące skutecznego odmawiania oraz prezentujące konsekwencje nieszczęsnych zachowań.

Warto zauważyć, że warsztaty skupiły się nie tylko na problemie samego alkoholu, ale także na szeroko pojętej profilaktyce zdrowotnej. Dzieci dowiedziały się, kiedy zachowania mogą prowadzić do uzależnień, poznając etapy procesu uzależniania się.

Szczególną uwagę poświęcono również informacjom dotyczącym ważnych numerów telefonów służących profilaktyce. To kluczowy element, który umożliwia dzieciom dostęp do wsparcia i pomocy w przypadku sytuacji związanych z uzależnieniem.

Warsztaty te nie tylko dostarczyły cennych informacji, ale także zainicjowały otwartą rozmowę na temat zdrowia psychicznego i fizycznego. Wspieranie dzieci w zrozumieniu konsekwencji swoich działań i dostarczanie im narzędzi do radzenia sobie ze stresem stanowi ważny krok w kształtowaniu zdrowego społeczeństwa.

Ogólnie rzecz biorąc, warsztaty były udane i przyczyniły się do podniesienia poziomu świadomości dzieci w zakresie profilaktyki alkoholowej oraz ogólnej dbałości o zdrowie.

Karolina Cichowska- Podraza