Sympozjum naukowe w Jodłowej

13 marca 2024 roku w Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Jodłowej odbyło się sympozjum naukowe pod tytułem „Rola ziemian w II Rzeczypospolitej Polskiej – ich wpływ na politykę, społeczeństwo i kulturę. Rodzina Kaczorowskich”. W spotkaniu tym wzięli udział uczniowie naszej szkoły – Wiktoria Kordek, Kacper Baran i Szymon Malinowski. Wysłuchaliśmy trzech wykładów na następujące tematy: „Lubomirscy z Przeworska – działacze przemysłowi, mecenasi kultury i społecznicy”, „Świat spakowany do jednej walizki i przekręcony w drzwiach klucz. Rzecz o wypędzeniu ziemian z domów w powojennej Polsce” i „Rodzina Kaczorowskich”. Mogliśmy też zobaczyć film o ostatnim właścicielu Przeczycy Włodzimierzu Jelita-Kaczorowskim. Szczególnie ostatnie wystąpienia były bardzo ciekawe ponieważ dotyczyły historii rodziny Kaczorowskich, której dwór jest siedzibą naszej szkoły od lat 60 XX wieku.