Święto Ziemi

Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia. Jego celem  jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.

Obecnie jest ono obchodzone w 192 krajach. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku. Ziemia jest naszym wspólnym dobrem, dlatego wszyscy musimy się o nią troszczyć. Ta idea, od wielu już lat łączy ludzi, niezależnie od narodowości, wyznania, wieku, czy innych kategorii.

Każdego roku w obchody Dnia Ziemi angażuje się wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych, oraz placówek oświatowych.Choć o planetę powinniśmy troszczyć się przez cały rok, to właśnie w Światowy Dzień Ziemi mamy ku temu więcej okazji. Możemy to uczynić  nie wychodząc z domu .

W tym roku w z powodu pandemii, nie będą mogły być prowadzone tradycyjne akcje, jak – sadzenie drzew, czy zbieranie zalegających odpadów.

Choć realia obchodów tegorocznego święta będą inne niż w poprzednich latach, ich cel  nadal pozostaje ten sam – zmobilizować wszystkich do podjęcia działań na rzecz dokonywania pozytywnych zmian w środowisku naturalnym naszej planety. Tegorocznym motywem przewodnim jest  hasło „Przywróć naszą Ziemię”.  Wiele konferencji i akcji odbywa się  dziś w świecie wirtualnym.

Podobnie było i w naszej szkole. Z tej okazji w  ramach lekcji zdalnych biologii , geografii i przyrody zorganizowaliśmy obchody tego Dnia . Naszym celem było uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody ojczystej, budzenie poczucia odpowiedzialności za jej stan oraz uświadomienie źródeł zagrożeń dla środowiska naturalnego. Uczniowie mieli okazję obejrzeć  prezentację multimedialną na temat ochrony przyrody, segregacji odpadów i czystości środowiska oraz uczestniczyli w warsztatach  organizowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska . "Lekcje z klimatem”to pakiet edukacyjny zawierający liczne materiały .

Miłym akcentem obchodów były ekologiczne piosenki wykonane przez uczniów  oraz prace  wykonane  różnymi metodami , które prezentujemy poniżej.

Marta Augustyn