Szkoła Podstawowa im. Ks. Dr Józefa Jałowego

Kalendarium

Czwartek, 2024-05-09

Imieniny: Grzegorza, Karoliny

Wycieczka do Poznania

 

Wycieczka szkolna 3 – dniowa „Poznań i szlak piastowski”

W harmonogramie wycieczek szkolnych naszej szkoły, ta wycieczka nie była planowana ale ze względu na propozycję dyrekcji sąsiedniej szkoły „Zespołu Szkół w Lubczy” o wolnych miejscach zapoznałam się z programem wycieczki. Po uzyskaniu zgody p. Dyrektora przedstawiłam ofertę starszym klasom VII i VIII.  Chęć wzięcia udziału w proponowanej wycieczce wyraziło 8 osób, którzy w dniu 28. 09.2021 r o godz.1.00  wyruszyli w daleką podróż w kierunku Poznania, by o godz.9.00 spotkać się z przewodnikiem i rozpocząć zwiedzanie. Rozpoczęliśmy od Starego Rynku , który skupia największe atrakcje turystyczne jak: renesansowy Ratusz ze słynnymi koziołkami, pręgierz z figurą kata, domki budnicze, wagę miejską, Pałac Działyńskich, Górę Przemysława z Zamkiem Królewskim, studzienkę bamberki, dziedziniec Urzędu Miasta, rzeźbę Koziołków na Placu Kolegiackim , wizyta w Muzeum Archeologicznym i udział w warsztatach „ Bród, smród i zarazki ”i wiele innych.

 Następnie odwiedziliśmy Rogalowe Muzeum Poznania jako jeden z największych hitów turystycznych. Braliśmy udział w wypieku rogala święto Marcińskiego- najsłynniejszego symbolu Poznania. Pod czujnym okiem cukiernika wyrabialiśmy ciasto i formowali rogalikisłuchając opowieści w gwarze poznańskiej o św. Marcinie oraz legendy w jaki sposób rogale trafiły do Poznana.

W godzinach popołudniowych wjechaliśmy na wieżę widokową na Górze Przemysława, gdzie znajduje się odbudowany Zamek Królewski, który stanowi o historii Orła Białego. Wieża widokowa ma wysokość 43cm i  Poznań można oglądać z dwóch tarasów widokowych, zadaszonego, do którego prowadzi winda i ma wysokość 30m oraz otwartego znajdującego się na szczycie wieży.

   Ostatnim punktem pierwszego dnia było zwiedzanie Ostrowa Tumskiego najstarszej części Poznania. Tu mieszkał Mieszko i tu zaczęła się Polska. Gród na Ostrowie Tumskim w Poznaniu powstał ponad 1050 lat temu i był siedzibą pierwszych władców Polski. Następnie przeszliśmy pod słynny mural 3D który został ogłoszony jednym z „nowych cudów”  Polski.

    Tak upłynął bardzo napięty grafik dnia pierwszego. W drugim dniu pojechaliśmy do Rogalina pod słynny Pałac w Rogalinie. Zwiedzaliśmy piękne wnętrza pałacu oraz otaczający park ze słynnymi dębami rogalińskimi. Po powrocie do Poznania zwiedzaliśmy pozostałe zabytki jak Plac Wolności, gmachy: Bazaru, Biblioteki Raczyńskich, Muzeum Narodowego w okolicach, których wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Byliśmy na Stadionie Lecha Poznań – 7 krotnego piłkarskiego mistrza Polski, który może pomieścić 43269 kibiców. Podczas zwiedzania zaglądaliśmy także do szatni, pomieszczeń prasowych, sal konferencyjnych, vip-owskich sympatyków poznańskiego Kolejorza.

   W tym dniu zwiedziliśmy jeszcze Palmiarnię Poznańską, która cieszy się dużą popularnością wśród turystów, a zaczęła działać już w 1911r. W pawilonach palmiarni można było podziwiać wiele gatunków roślin, ryb oraz innych zwierząt z różnych stref klimatycznych.

     W trzecim dniu pojechaliśmy do Gniezna i rozpoczęliśmy zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej i rynku. Katedra jest miejscem , gdzie spoczywa św. Wojciech, pierwszy polski święty oraz stanowi znany zabytek sztuki romańskiej w Polsce ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego

    Następnie  udaliśmy się do Biskupina jako miejsca licznie odwiedzanego przez turystów z całej Polski. Stanowi on „Pomnik Historii” najbardziej znanego rezerwatu archeologicznego w Europie. Podczas zwiedzania przemierzaliśmy teren dawnej osady ludności kultury łużyckiej sprzed 2700 lat. Zrekonstruowany gród łużycki wioska neolityczna z epoki kamienia, wioska wczesnopiastowska oraz zrekonstruowana zagroda Wisza były miejscem w którym kręcono film „Stara baśń”.

     Na tym zakończył się bogaty program wycieczki i w godzinach popołudniowych rozpoczęliśmy podróż w kierunku  powrotnym, do domu. Atmosfera w autobusie była bardzo dobra, zmęczeni ale zadowoleni o godz. 1.30 byliśmy na miejscu. Wycieczka była bardzo ciekawa, dużo obiektów do zwiedzania, przewodnik przybliżył nam wiele z dziejów Polski.        

 

Opiekun wycieczki p. Urszula Przybyło