VI Konkurs Recytatorski Polskiej Literatury Patriotycznej

Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy oraz Stowarzyszenie Ziemi Dębickiej dnia 05.11.2021 roku zorganizowali VI Konkurs Recytatorski Polskiej Literatury Patriotycznej „Niepodległość jest z Nas. Nasze drogi do Niepodległej”. Głównymi celami tego wydarzenia było m. in. pielęgnowanie kultury języka ojczystego, rozbudzenie zainteresowania sztuką recytatorską oraz podtrzymywanie postaw patriotycznych i popularyzowanie historii, a także poezji polskiej.

Konkurs rozpoczął się o godz. 10 w budynku MOK w Dębicy, kiedy to przywitano wszystkich zgromadzonych oraz zorganizowano dla nich krótkie ćwiczenia przygotowujące do recytacji. W skład jury weszli: Jan Borek (emerytowany dyrektor MOK w Dębicy), Maciej Małozięć (wiceburmistrz Dębicy) oraz Mateusz Bernacik (aktor). Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwszą stanowiły klasy VII i VIII szkoły podstawowej, a w drugiej wzięli udział uczniowie ze szkół średnich. Szkołę Podstawową w Przeczycy godnie reprezentowały trzy uczennice z klasy VIII. Patrycja Wąsik przedstawiła swoją interpretację utworu Cypriana Kamila Norwida zatytułowanego Moja piosnka [II].Sylwia Czołka wyrecytowała fragmenty wiersza Jana Kasprowicza pt. Księga ubogich XLI, a Klaudia Mroczek zaprezentowała Pieśń o domu Marii Konopnickiej. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników i przeprowadzeniu obrad ogłoszono wyniki. Patrycja Wąsik zajęła II miejsce w kategorii klas VII-VIII i otrzymała dyplom oraz zaproszenie na raut niepodległościowy, podczas którego zostaną laureatom wręczone nagrody.

Gratulujemy udziału w konkursie i zaangażowania w rozwój kultury języka ojczystego. Życzymy również dalszych sukcesów!

Agata Rakoczy