Dzień Postaci z bajek

Dzień Postaci z Bajek

Szkoła Podstawowa w Przeczycy przystąpiła do realizacji rządowego  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W ramach tych działań dnia 05.11.2021 roku obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Zorganizowanie tego wydarzenia miało na celu m. in. zainteresowanie uczniów bajkami i baśniami, usystematyzowanie dotychczas poznanych dzieł polskich i zagranicznych, rozwój umiejętności pracy w grupie oraz wzbudzenie aktywności czytelniczej uczniów.

W Dzień Postaci z Bajek uczniowie mieli możliwość przebrania się za swoich ulubionych bohaterów. W przedszkolu oraz klasach I i II wychowawczynie zorganizowały spotkanie z rodzicami, podczas którego zaproszeni opiekunowie czytali dzieciom wybrane utwory. Dodatkowo w klasie III odbyło się wspólne czytanie bajek oraz baśni przez uczniów i wychowawczynię. Przedszkolaki otrzymały do wykonania również karty pracy, m. in.: baśniowe labirynty, wyklejanki plasteliną, łączenie postaci z tych samych bajek, maski do ozdobienia i wycięcia itp. W młodszych klasach przeprowadzono także zabawy związane z tematyką bajkową. Starsi uczniowie natomiast zostali podzieleni na grupy trzyosobowe i wzięli udział w Baśniowym Escape-Roomie. Musieli wykazać się umiejętnością pracy zespołowej, wyszukiwania wskazówek, odszyfrowywania kodów, łączenia ze sobą faktów, korzystania z pisma lustrzanego, a przede wszystkim znajomością bajek i baśni. Trzy najlepsze grupy z całej szkoły, które w najkrótszym czasie zdobyły największą ilość punktów, wybrały sobie nagrody spośród: jednorazowego zwolnienia z odpowiedzi z języka polskiego lub z zadania domowego albo ocenę z aktywności.

Uczniom bardzo podobały się przygotowane aktywności wspierające rozwój czytelnictwa. Dodatkowo sprawdzili swoją dotychczasową wiedzę dotyczącą znajomości bajek i baśni oraz zdobyli nowe wiadomości.  Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom oraz Dyrektorowi Dariuszowi Dziedzicowi za włączenie się do akcji!

Agata Rakoczy

Wiesława Skocz