Programujemy z arduino

W ramach projektu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła wzbogaciła się m.in.o zestaw do nauki podstaw programowania, elektroniki, mechatroniki i elementów robotyki czyli zestaw BeCREO . Zestaw składa się z kilkunastu modułów elektronicznych, programowalnej płytki i aplikacji zawierającej bogaty, interaktywny kurs programowania. Uczniowie na lekcjach informatyki w miesiącu październiku zostali zapoznani z zestawem i podstawami kursu. Zaczęli już samodzielnie programować arduino. Byli bardzo zadowoleni kiedy udało im się skonstruować układ elektroniczny poprawnie i napisać do niego odpowiedni program.

Na zajęciach komputerowych w klasach młodszych uczniowie rozwijali zdolność logicznego myślenia, uczyli się kodowania i podstaw programowania z  Robotem edukacyjnym Photon EDU, który również otrzymaliśmy w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Robot wyposażony w 10 czujników można zaprogramować na wiele sposobów– wykryje przeszkody, zareaguje na dźwięk, zmieni oświetlenie.

Dzieci rysowały Robotowi ścieżki palcem na urządzeniu mobilnym. Na zajęciach układali sekwencje kodu, zbliżone do prawdziwego programowania.

Na kolejnych zajęciach przez cały rok uczniowie będą uczyć się programowania wykorzystując jeszcze wiele innych pomocy z projektu Laboratoria Przyszłości.

Halina Lejkowska