Sprzątanie grobów żołnierskich przed Świętem Zmarłych

Sprzątanie cmentarza

W trosce o miejsca pamięci uczniowie wraz z opiekunami dnia 26 października wzięli udział w corocznej akcji sprzątania cmentarzy w Przeczycy. Młodzież wykazała się dużym zaangażowaniem w pracę. Uczniowie uprzątnęli z nagrobków gałęzie i jesienne liście. Usunęli stare, wypalone znicze, a na ich miejsce zapalili nowe, chcąc uczcić pamięć zmarłych.

Zapalone znicze oraz modlitwa sprawiły, że pozostanie pamięć o tych, którzy już odeszli. Akcja miała na celu również aktywizację uczniów, kształtowanie postaw prospołecznych, pielęgnowanie szacunku do tradycji oraz oddanie czci zmarłym. Podjęte działania zostały zrealizowane zgodnie z projektem edukacyjnym pt. Z kulturą mi do twarzy.

Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie się w akcję. Pamiętajmy słowa Wisławy Szymborskiej: Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.

Agata Rakoczy