Pasowanie na ucznia

Tradycją naszej szkoły jest, że najmłodsi uczniowie w październiku przeżywają swoją pierwszą ważną uroczystość, jaką jest pasowanie na ucznia klasy pierwszej. Pod okiem wychowawczyni pani Agaty Rachowicz przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek i tańców. Wytrwale ćwiczyli podczas prób. Wreszcie nadszedł ten uroczysty dzień. 27 października od samego rana panowała świąteczna atmosfera. Odświętnie ubrani pierwszoklasiści, piękna dekoracja sali gimnastycznej, wszystko po to, aby ślubowanie uczniów klasy I wypadło jak najbardziej uroczyście. Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Pan dyrektor szkoły przywitał gorąco zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli, uczniów naszej szkoły a szczególnie serdecznie klasę pierwszą, której oddał głos. Z pomocą uczennicy klasy VI Nadii, dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Znajomość  zasad zachowania się w szkole, cech wzorowego ucznia, symboli narodowych, przepisów ruchu drogowego, rozwiązanie zagadek, pięknie zaśpiewane piosenki i tańce, były dowodem, że dzieci  są gotowe, aby przyjąć je do grona społeczności szkolnej.

Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Po złożeniu ślubowania Pan Dyrektor Dariusz Dziedzic dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Przeczycy” – mówił, dotykając dużym ołówkiem ramion dzieci. Nie obyło się też bez upominków. Od wychowawczyni Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i długopisy z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem. Rodzice przygotowali swoim dzieciom Rożki Obfitości  wypełnione słodyczami oraz słodki poczęstunek, na który wszyscy udali się do swojej klasy.

Wszystkim  Pierwszakom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila.

Wychowawca: Agata Rachowicz