Warsztaty Wielkanocne

Niecodzienna wizyta

Warsztaty wielkanocne i odwiedziny wicewojewody

W miniony czwartek, 14. marca br., mieliśmy okazję gościć w murach naszej szkoły niecodziennych przyjezdnych. Mianowicie na zaproszenie burmistrza Brzostku, a pod egidą Centrum Kultury i Czytelnictwa, odbyła się u nas pierwsza część - zaplanowanych w mieście na dwa dni-   warsztatów pt. „Pisanki z Kołomyi i palmy wielkanocne z Wileńszczyzny”. Z tej okazji do naszej placówki przybyły panie z Litwy  z zespołu palmiarek „Cicha nowinka” z Centrum Rzemiosła Tradycyjnego w Dworze Houwaltów w Mejszagole znajdującego się nieopodal Wilna oraz  goście z Ukrainy -  pracowniczka naukowa Narodowego Muzeum Huculszczyzny i Pokucia, na co dzień związana z Muzeum Pisanki w Kołomyi oraz nauczycielka sztuk pięknych, rysunku i pracy w liceum w Kowalówce.

Po przywitaniu zagranicznych gości przez pana dyrektora Dariusza Dziedzica oraz przepięknym występie artystycznym młodzieży z przeczyckiej szkoły przygotowanym pod opieką pani Urszuli Przybyło nastąpiło wręczenie symbolicznych, okolicznościowych upominków.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część warsztatowa, na którą zaprosiliśmy także kolegów i koleżanki z pobliskich szkół w Kamienicy Dolnej, Gorzejowej i Siedlisk-Bogusz wraz z opiekunami i rodzicami. Pod czujnym okiem pań palmiarek i tych malujących pisanki każdy uczestnik miał okazję stworzyć niepowtarzalną ozdobę wielkanocnego stołu. Okazało się, że uwicie palmy i misterne ozdobienie jajka wcale nie jest rzeczą łatwą i wymaga ogromnej precyzji i cierpliwości. Jako gospodarze imprezy postaraliśmy się o stworzenie miłej atmosfery i pyszny poczęstunek dla wszystkich.

Dodatkową atrakcją dnia i nie lada przeżyciem były odwiedziny w naszej szkole pana Wicewojewody Podkarpackiego Pawła Bartoszka. Przybył on wraz z burmistrzem Brzostku Wojciechem Staniszewskim, wiceburmistrzem Adamem Kostrząbem oraz radnym powiatowym Danielem Wójcikiem. Jego pobyt w szkole w Przeczycy, a dawnym dworze państwa Kaczorowskich,  był częścią gospodarskiej wizyty na terenie miasta i gminy Brzostek. Przy okazji pan Wojewoda został zapoznany z planami remontu podworskich zabudowań znajdujących się przy szkole. Przez chwilę obecny był on także na warsztatach. Wizytę Wicewojewody Bartoszka zwieńczył miły akcent - wspólny posiłek – wielkanocny żurek naszej koleżanki Wiesi Skocz oraz wpis do szkolnej kroniki. Również nasi zagraniczni goście pozostawili po sobie ślad w pamiątkowej księdze.

Wszyscy zebrani byli pod ogromnym wrażeniem organizacji naszej imprezy. Cieszy fakt, że mimo tego, że szkoła w Przeczycy jest jedną z najmniejszych szkół na terenie Gminy Brzostek, to właśnie jej przypadł w udziale podwójny honor – gościć pana Wojewodę i organizować niecodzienne warsztaty w tak nietuzinkowym towarzystwie.

Bernadeta Staniszewska