Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

Inauguracja projektu Rap Steem

W dniu 24 kwietnia 2024

w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce.

odbyła się konferencja inaugurująca projekt

RaP STEAM

robotyka i programowanie w szkołach podstawowych z terenu województwa podkarpackiego

Celem projektu jest podniesienie jakości i efektywności oferowanych usług edukacyjnych w województwie podkarpackim ukierunkowanych na rozwój u uczniów/uczennic szkół podstawowych ważnych na rynku pracy kompetencji w zakresie robotyki i programowania w okresie od maja 2023 r. do grudnia 2029 r.

Organizatorami projektu „RaP STEAM” są samorząd województwa oraz Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie. Partnerami są Politechnika Rzeszowska, gmina Grodzisko Dolne oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie z Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz.

Projekt to wprowadzenie do szkół podstawowych innowacji, dotyczącej nauczania w klasach od 4 do 8 przedmiotu informatyka, który będzie zorganizowany z wykorzystaniem elementów robotyki edukacyjnej. Jego elementem będą także zajęcia pozalekcyjne z robotyki edukacyjnej. Do każdej ze szkół uczestniczących w projekcie kupione zostanie wyposażenie pracowni robotycznej. Nauczyciele zostaną przeszkoleni, merytoryczne wsparcie dostanie także kadra zarządzająca szkołą. W ramach RaP  STEAM zorganizowane zostaną w szkołach zajęcia pozalekcyjne z robotyki edukacyjnej i programowania robotów dla chętnych uczniów i uczennic.

Projekt ma przygotowywać uczniów do konkursów i zawodów robotycznych. Organizowane będą także obozy robotyczne oraz warsztaty promujące robotykę, naukę programowania, nauczanie STEAM.